Erion Veliaj krition Lëvizjen Vetëvendosje! Ja përse…

Një reagim i ‘Vetëvendosjes’ në Shqipëri mbi situatën e krijuar këtë të martë në zonën e Astirit, duke se ka shërbyer për të ngritur në maksimum tensionet dhe akuzat mes VV-së dhe kryetarit të Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj.

Bashkia ka reaguar mbi deklarimin e Vetëvendosjes dega Tiranë, duke e cilësuar atë dashakeq dhe të pakuptimtë. Madje në deklarim Bashkia e Tiranës shprehet se reagimi i VV-së në Tiranë është një ndërhyrje në punët e brendshme të kryeqytetit. Bashkia gjithashtu ironizon deklaratën e Vetëvendosjes duke u shprehur se VV ka fituar votën popullore në Kosovë për të qeverisur vendin dhe jo për të bërë propagandën njëlloj si opozita.

“Bashkia e Tiranës është thellësisht e keqardhur për degradimin e rëndë në të cilin ka përfunduar Lëvizja Vetëvendosja dega Tiranë, e cila sot ndërhyri në punët e brendshme të qytetit për një projekt lokal, por jetik për kryeqytetin e të gjithë shqiptarëve. Ne dimë se Vetëvendosja është votuar të qeverisë Kosovën dhe jo të bëjë djalin e Fahriut apo suflerin e Orjolës në Tiranë. Nëse Vetëvendosja kërkon të marrë votat e një PD-je të degraduar, kjo nuk bëhet duke e imituar atë, por duke treguar se bën tjetër lloj politike!”-shkruhet në reagimin e Bashkisë.

Këtë të martë në orët e para të mëngjesit në zonën e Astirit në Tiranë kanë mbërritur një sërë makinerish të IKMT (inspektoriatit kombëtar të mbrojtjes së territorit) për të shkatërruar rreth 33 godina. Protestuesit e kësaj zone, që e mbrojnë me tubime prej një viti pronën e tyre janë përplasur ashpër me policinë e për pasojë nga të dyja anët ka patur persona të lënduar.

Qëllimi i aksionit të IKMT-së sot, është për të liruar rrugën për zbatimin e projektit të Unazës së Madhe, një tender i cili qëndroi heshtur për disa muaj pas plasjes së skandalit me kompaninë fituese të lotit të saj të parë. Kujtojmë se DH Albania, kompania fituese e lotit të parë miliona eurosh, rezultonte të ishte një kompani fantazëm dhe që kishte fituar tenderin në mënyrë dukshëm të dyshimtë. Vetëvendosje në Tiranë përmes një deklarate kërkoi që policia të distancohej nga dhu*na e ushtruar ndaj qytetarëve për një projekt të dyshimtë i cili u faktua nga skandali me kompaninë DH Albania.

Reagimi i Bashkisë së Tiranës

“Bashkia e Tiranës është thellësisht e keqardhur për degradimin e rëndë në të cilin ka përfunduar Lëvizja Vetëvendosja dega Tiranë, e cila sot ndërhyri në punët e brendshme të qytetit për një projekt lokal, por jetik për kryeqytetin e të gjithë shqiptarëve. Unaza e Madhe është projekt 30 vjeçar, nuk i shërben qeverisë, por ndërtohet për të mirën e qytetarëve të saj, që kërkojnë të venë në punë, shkolla e spitale të pa penguar me muaj të tërë nga një grup dhu*nuesish.

Bashkia e Tiranës e cilëson deklaratën e Lëvizjes Vetëvendosje si të pakuptimtë, dashakeqe dhe të nxituar. Për këtë arsye, përfitojmë nga rasti të informojmë edhe Lëvizjen Vetëvendosja mëmë, se familjet që preken nga projekti i Unazës së Madhe dhe që kanë ndërtuar pa leje, ndër vite, në gjurmë të saj, po trajtohen me përparësi sipas ligjeve shqiptare në fuqi, shumica prej të cilëve janë dëmshpërblyer, madje shumë prej tyre i kanë marrë tashmë paratë e dëmshpërblimit në llogaritë e tyre bankare. Kurse, aktivistët, të cilëve kjo lëvizje iu referohet, janë të njëjtët aktivistë bllokues e sherrxhinj që janë përpjekur me të njëjtin zell të bllokojnë çdo punë të mirë në Tiranë, duke nisur që nga këndi i lodrave të Liqeni, Sheshi Skënderbej, Pazari i Ri, Bulevardi i Ri etj., e për më tepër nuk janë as banorë të zonës së Astirit.

Ne dimë se Vetëvendosja është votuar të qeverisë Kosovën dhe jo të bëjë djalin e Fahriut apo suflerin e Orjolës në Tiranë. Nëse Vetëvendosja kërkon të marrë votat e një PD-je të degraduar, kjo nuk bëhet duke e imituar atë, por duke treguar se bën tjetër lloj politike! Kurse sa për dhunën shtetërore ndaj dhunuesve të policisë, kryetari i Bashkisë së Tiranës s’ka mbështetur dhe as ka ndërmend të mbështesë ndonjëherë ata që mund të sulmojnë policinë me gurë e me shishe në Kosovë për llogari të shkelësve të ligjit kur Albini të jetë në detyrë. Por, ka detyrë t’ia thotë publikisht kryeministrit në ardhje të Kosovës se Tirana është shtëpia e çdo shqiptari, jo shesh për përsheshet e atyre shqiptarëve që shkelin ligjin apo atyre që frymëzojnë dhe mbështesin shkelësit e ligjit, në Shqipëri, në Kosovë apo kudoqofshin në globin tokësor!”