Kështu dukej Albin Kurti në vitin 2005, atëherë kur u themelua Vetëvendosje

Ishte viti 2005, apo 14 vite më parë, kur në Kosovë doli një lëvizje e re, e cila më vonë u shndërrua në parti.

Fjala është për Vetëvendosjen, e cila në zgjedhjet e 6 tetorit doli partia e parë në vend.

Kurti i cili nga ajo kohë ka ndryshuar shumë dukej shumë më ndryshe. Vëmendje merr stili i tij i flokëve, të cilin e kishte mbajtur për vite të tëra, shkruan Reporteri.net.

Kujtojmë se Kurti deri para pak kohe, nuk kishte vendosur kurrë kravatë, siç kishin bërë edhe shumica e bashkëpartiakëve të tij.

E njohur për protestat e dhunshme në rrugë, tymueset dhe gazin lotsjellës në Parlament, për qëndrimet e forta kundër ndërhyrjeve ndërkombëtare në çështjet e brendshme, lëvizja “Vetëvendosje” u formua në vitin 2005.