Kryetari i organizatës “Shqiptarët e Bashkuar”-Rrok Dedvukaj me urim special për nipin e tij

Sot due te bej nje urim,special nipit tim Ilir Hysenit Nikaj,ne rastin e fejeses se tij me Greta Mehilli.Them special se gjate luftes se Kosoves kure ishte femij ishte trishtuar nga pamjet e ekranrve televizive te lajmeve qe jepshin ne Amerik me,vrasjet,dhunimet,dhe gjenocidin nga Serbia barbare mbi popullin tone Shqiptar ne Kosove,Kur Iliri u rrit duke ju kujtua ky tmerr dhe duke shique Ameriken ne krye te natos per bombardimet ndaj Serbise barbare vendosi,te ja kthej nje borxh Amerikes duke shkuar ushtar ne ushtrine Amerikane me c”rast perfundoje ne Lindjen e Mesme si ushtar.Per kater vite luftoje ne front
dhe mbas u kethye ne shtepij.Tani u fejue me nje Malsore nga shteti ame.kete histori dhe kete urim u mundova ta pershkruaj me disa vargje vjerrshe.

“Po filloje me nje tregim”
Lind e rritur ne mergim
Per nje djale shume guximtar
Po ja thote nenes nje fjale
Due moje nene t’me besh hallall
Kam vendos te shkoje ushtar

Ne kete vend kam lind dhe rrit
Due t’luftoje per Amerike
Ja kam borxh per te t’luftoje
Se Kombin tim kjo e shpetoje
Kure ish femij muer nje trishtim
Ne ektran televiziv

Duke pare vrasje dhunime
Tue pergjak Kosoven time
4 vjet ne front te luftes
Si Shqiponje syrin pran pushkes
Sy pa trembur guximtari
Ne Mes-Dhe luftoje Shqiptari

Kreu detyren erdhi n’shpij
E filloje jeten perseri
Po mendon,done me u fejue
Vec Shqiptare me martue
Keshtu teknika e beri t’veten
E njoftoje Malesore Greten

Erdhi dita e na gezove
Bashke me Greten u fejove
Bashke me Greten fillon dita
E gezofsh nusen ILIR NIKA
T’ardhmen tende e shpetove
Edhe i brez e sigurove
U trashigofshi e u plakshi bashk
Jet te lumtur e me plote Fat

Daja,Rrok Dedvukaj