Kush ishte personi me Kadri Veselin, Matthew Whitaker, që foli në tubimin e PDK-së?

Sot në fushatën e PDK-së, tok me Kadri Veslin ishte edhe një amerikan. Kush është ky njeri që nxiti reagimet e të gjitha ambasadave të huaja në Prishtinë të deklarohen se “ne nuk mbështesim asnjë parti e asnjë individ në fushtën parazgjedhore në Kosovë”.
A mos pagoi para PDK-ja e Kadri Veseli për ta sjellur në Kosovë, për vetëm 1 orë dukje e fjalim, z. Whitaker?, pyet e pavarura MekuliPress
Sa paguhen e kush i paguan zyret e këshilltarët retorik të PR për fushatë? Ku mirren të gjith këto para? Sa paguan populli i varfër i Kosovës (përmes taksave) këto pagesa të tmershme për Public Relaton partiake?

Redaksia jonë bëri një kërkim krtik dhe gjeti se Matthew Whitaker është ushtruesi i detyrës së Prokurorit të Përgjithshëm, dhe më parë punonte si anëtar i këshillit për një kompani me bazë në Florida. Kompani që dyshohet se mashtroi veteranët ushtarakë amerikanë nga kursimet e tyre të jetës.

Sipas Guardian, në bazë të dosjeve përkatëse gjyqësore dhe intervistave me viktimat e kompanisë, shofim se disa veteranë humbën dhjetëra mijëra dollarë në mashtrimin nga Global Patent Marketing (WPM), shkruan “lowandcrime”, përcjellë MekuliPress

Gjithsesi sipas “lowandcrime” raporti shpjegon:

"Disa veteranë, dy prej tyre me aftësi të kufizuara, thanë se humbën dhjetëra mijëra dollarë në mashtrimin WPM, pasi ishin tërhequr të paguajnë për patentimin dhe shërbimet e licencimit nga kredencialet mbresëlënëse të Whitaker dhe këshilltarët e tij të tjerë. Askush nuk tha që ata merreshin drejtpërdrejt me Whitaker." (Lowandcrime)

Pra Whitaker si Prokurori i Përgjithshëm i Detyrës së Përgjithshme të Donald Trump, ishte pjesë e një kompanie të akuzuar nga qeveria amerikane se po drejtonte një mashtrim multimilion dollarësh, shkruante poashtu “The guardian, përcjellë e pavarura MekuliPress.

Pra Whitaker, ai që ishte bashkë me Kadri Veselin në fushatë është i përfshirë në një kompani amerikane që dyshohej se kishte mashtruar veteranët.
“VotoVets”, një grup i avokimit politik që përfaqëson rreth 500,000 veteranë dhe familjet e tyre, nxori në pah raportin e Guardian përmes Twitter:

Prokurori i Përgjithshëm i Përgjithshëm i Donald Trump, Matthew Whitaker, ishte i përfshirë në një kompani që mashtroi veteranët ushtarakë amerikanë nga kursimet e tyre të jetës. https://t.co/ZsR206sEar

- VotoVets (@votevets) 9 nëntor 2018

Melvin Kiaaina është një parashutist i Ushtrisë së Sh.B.A me aftësi të kufizuara. Ai shpjegoi ndikimin e WPM në jetën e tij në një gjykatë federale të paraqitur nga viti i kaluar:

"Marketingu i Patentave Botërore më ka shkatërruar emocionalisht, mendërisht dhe financiarisht ... Nuk kam marrë asgjë për 14.085 dollarë që kam paguar në kompani, përveç një vizatimi të keq dhe një logo që mund të kishte bërë nipi im" (lowandcrime)

Më tutje sipas “lowandcrime”, Veterani i marinës Ryan Masti i kishte thënë ” një gjykate federale se ai humbi 75,000 dollarë pasi pagoi WMP për të zhvilluar dhe promovuar një rrjet social të drejtuar ndaj personave me aftësi të kufizuara. Në vend të kësaj, ai thotë se gjithçka që mori ishte një deklaratë për shtyp, një logo dhe një shabllon në internet – të gjitha këto mund të merreshin lehtësisht në internet falas ose të blihen për qindra dollarë.

“Kam shpenzuar para për një ëndërr për të ndihmuar njerëzit,” i tha Masti the Guardian, përcjellë MekuliPress.

WPM u urdhërua të paguante 26 milion dollarë kthim për mashtrimin. Raportimi shtesë nga Law & Crime theksoi se FBI aktualisht është ende duke hetuar ish-ndërmarrjen e Whitaker.