Një prej atij brezi…

Merita B. Mccormack

Keshtu e quajtëm Gjon Buçaj-n, ish kryetarin e VATRES qe nderroi jete me 14 Maj 2022 ne Virxhinia, SHBA. Gjon Lekë Buçaj shumekush e ka njohur e thirrur me emrin Doktor. Ai ishte ai djali i ri nga Arsi i Pukes, qe emigroi ne Itali e me pas i martuar arriti ne SHBA dhe krijoi familjen duke u trasheguar nga dy djem e dy vajza.
E kam njohur Doktorin para shume vitesh, kur jetoja ne Nju Jork dhe kur me ftoi i ndjeri Agim Karagjozi te integrohesha ne VATER.
Mbaj mend Agim (Karagjozin) syperlotur per “Diellin” fleteverdhe, dhe Gjonin më optimist e më me shprese. Gjoni ne çdo feste vinte veshur me kostumin e papijonin e zi mbi kemishen e bardhe . Kur mblidheshin benin biseda koke me koke mes tyre e me Z. Agim Rexha, Kryetarin e Nderit te Vatres sot, e te tjere krere ne VATER e pastaj mblidhnin Kryesine, krijonin komisione e vendosnin per gjera madhore ne VATER.
Kishin stil te kohes e shkolles se tyre, ishin kolegjiale mes vetesh dhe mua ngahere me pelqente shume qe te gjithe keta burra, kolosa ne VATER, asnjehere nuk i nxitonin punet. Me teknologjine moderne gjithshka ishte e mundur te pershpejtohej , por jo per ta.
Agimi (Karagjozi) punonte vetem me takime ne person , e kur donte dicka te shkruar, e shkruante dhe ta dergonte me postë. Kam shume letra prej tij . Me nje shkrim me gërma si ruaza! Agimi favorizonte edhe faks-in por jo te gjithe kishim makina faksi!. Keshtu qe shpesh here ne qeshnim thonim, do te flasesh me Agimin (K), rri zgjuar gje nga mesnata(per ti telefonuar kur ai punonte) ose dergo nje email tek doktori-e dhe e ke te zgjidhur!

Gjoni , u integrua ne bashkekomunikimin elektronik dhe nese nje dite do hap arkivat e komunikimit me te ndoshta ka material qe mund te mbushe faqe te tera libri. Ai te pergjigjej ne kohe, e njihte mire emailin dhe e perdorte shume efektivisht. Shqipen e perdorte rallë ne emaile, por ne komunikimet ne person fliste me shume shqip se Anglisht.

Punët e mira për Vattën , bisedat me te kane qene te shumta, kujtimet nga me te ndryshmet, dhembshuria e madhe. E kam thene edhe privatisht edhe publikisht qe e kam dashur si nje babe te dyte. Edhe ai me ka dashur e respektuar si vajze te tijen, me ka ndihmuar ne aktivitetin si VATRANE ne DC dhe asnjehere nuk kemi pasur perplasje personale.

Doktori kishte familjaret e tij ne lagjen ku une jetoja deri ne vitin 2017 dhe shiheshim dendur. Ai ishte i kujdesshem ne menyren se si percohej mesazhi, kujt i shkonte mesazhi dhe ishte i vemendshem qe mos linte asnje detaj te rendesishme jashte komunikimit. Ishte i mireorganizuar e mirefokusuar.

Pershembull ne 100 vjetorin e VATRES ai u perkujdes qe cdo figure kombetare jashte e brenda vendit te njoftohej e te vinte ne feste. Mbaj mend se si me thoshte mos harro ti dërgosh ftese ketij apo atij personi ne DC. Dhe i mblodhem! E ndoqi punen deri ne fund megjithese mosha bente te veten. Ajo feste do mbahet mend nder vite dhe kujdesi personal i Doktorit nuk do harrohet.

Doktori ishte edhe poet. Shpesh kur udhetonim per te bere vizita te perbashketa ne Institucionet Amerikane në DC , ai me tregonte se si kishte shkruar poezi qe kur ishte i vogel, para se te largohej nga Shqiperia si adoleshent. Dhe i mbante mend te gjitha vargjet. I recitonte me pathos. Pastaj kur hynim ne zyrat e mbledhjeve, rikthehej ne Doktorin patriot e Vatranin e devotshem. Ai ishte unapologjetik kur vinte puna per ceshtje kombetare, ishte demokrat i vendosur , antikomunist dhe sypatrembur.

E kishte shume te qarte cka kerkonte, si e kerkonte dhe ishte patriot i shquar.

Vdekja e tij ka shkaktuar trishtim nder familjaret dhe te afermit , por edhe nder Vatranet dhe ju shpreh ngushellimet e mia te gjithe te afermeve te tij dhe kolegeve ne VATER. Me Doktorin nuk isha takuar prej problemeve qe shkaktoi Virusi Kovid se fundi , por mbaj mend që takimi i fundit ka qene në festën e ditlindjes së mbeses se tij , Gjozefineku ai personalisjt më ftoi.
Do ta mbaj mend ashtu te qeshur , të gezuar e te lumtur per trashegimtaret e tij familjarë.

Lutjet e mia jane per paqe shpirterore per doktorin në mbreterine e Hyjit, Zoti i dhente ngushellim gruas dhe femijeve te tij, ngushellime dhe Vatraneve kudo ku jane. Vatra ka trasheguar shumë prej doktorit dhe sot e nderojme e respektojme vepren e tij sa ishte si anetar, nenkryetar e Kryetar. Pushofsh në paqe Doktor!