Rrëzohet avioni me 157 persona në bord, mediat zbulojnë detajet e para

Një aksident ajror ka ndodhur në Etiopi, ku një boeing 737 i Ethiopian Airlines është rrëzuar teksa fluturonte nga Addis Abeda dhe Nairobi, në Kenia.

Lajmin e bëjnë të ditur Bbc dhe Al Jazeera. Zyra e kryeministrit të Etiopisë ka thënë që në bordin e avionit ishin 157 pasagjerë, prej të cilëve 8 pjesëtarë të ekuipazhit dhe 149 pasagjerë.

Nuk dihet ende nëse ka të mbijetuar. Mediat e Addis Abeba thonë që avioni u zhduk nga radarët 6 minuta pasi ishte ngjitur në ajër dhe është rrezuar në një zonë rreth 48 kilometra në distancë nga kryeqyteti. Nuk dihen ende shkaqet e këtij aksidenti të rëndë.