Supë hudhre!

Afër pesë thelpinj hudhra të prera imët

2 lugë gjalpë
2 lugë vaj ulliri
1 lugë trumëz të freskët, të grirë imët
6 filxhanë (nga 250 ml) supë pule
2 hudhra të kuqe, të prera po ashtu imët
3 filxhanë bukë të thekur të prerë në copa të vogla
Nxeheni furrën në 180 C. Prisni majat hudhrave. Shtoni vajin e ullirit dhe futini në një folio alumini. Piqeni në furrë përreth 90 min. Lëreni të ftohet. Siç rekomandon Shëndeti.al, gjatë kësaj kohe, nxehni dy lugë vaj ulliri dhe gjalpë në temperaturë mesatare. Shtoni hudhrat e kuqe (përziejini shpesh). Lërini 10 minuta. Përzieni të gjithë përbërësit bashkë dhe shtojini trumëzat. Uleni temperaturën dhe lëreni të qëndrojë 5 minuta.