Termeti zgjon djalin e varfer nga koma:”NJE FUSTAN, NJE GJILPANË”.Aktivistja dhe nena e tij…

Ne Shqiperi keto dite ka shume iniciativa, organizata dhe fondacione qe po mbledhin para per te prekuriy nga termeti. Ka rene ne sy ne rrjetet sociale, nje vidio kur aktivistja Nertila Haxhia, e njohur edhe me emrin e artit “Lissus Tilka” kerkonte ndihme per gjilperat e nje djali te vafer ne koma,nenen e te cilit e njohu kur po merrte parate e donatoreve emigrante, per te blere ushqime te prekurve nga termeti.Nertila, ka vendosur,te ndaloje blerjen e ushqimeve, dhe te njoftoje donatoret se duhet ti zevendesoje me gjilperat qe i duheshin nenes se varfer, te prekur nga termeti, djali i se ciles ishte ne koma prej nje viti. Duket si nje mrekulli, pasi Nertila, te nesermen ka marre telefonaten e nenes se djalit, e cila e ka njoftuar se i biri ka levizur gishtat pas asaj gjilpere.Me lot ne sy, Nertila ka nisur te mbledhe fonde te tjera, nen iniviativen “NJE FUSTAN, NJE GJILPERE” duke vene ne dispozicion idete e saj e grave bisnesmene te huaja, te cilat vendosen te mbeshtesin bisnesin e Nertiles, Lissus Style Center ne Tirane. Sepse transaparenca e aktivistes ka ngjallur besim tek emigrantet dhe shume te tjere.Ajo ka vendosur qe tu vere” kusht”,cdo donatori dhe bleresi social, qe te marrin ne telefon nenen e varfer, por edhe familjet e tjera qe ajo dorezon fondet,bashke me faturat per cdo qese.Kushti nuk eshte vetem per transparence, por sepse Nertila deshiron qe cdo donator te jete edhe nje mbeshtetes psikologjik per te varfrit e semuret e prekur nga termeti qe ata ndihmojne me para dhe ndihma te tjera. Mund te gjeni vidion ne faqen e fcb te aktivistes,historine dhe statuset e fundit te transparences se iniciatives…

"NJE FUSTAN, NJE GJILPANE"Hera e pare ne jeten time, qe vesh nje fustan nuserie, e te kuq sot! Per dashuri! Jo bashkeshortore klasike, por njerezore te pafundme! Sepse dashuria njerezore, asht dicka ma e madhe se secili prej nesh.E vesh per nje nene me emrin tim, qe ka djalin ne koma! E jap per nje gjilpane!HISTORIA😭😭😭😭😢😢😢😢💔💔💔💔Po merresha me nje pagese,perballe rruges se Burgut, ne unaze, tek i vetmi Money Gram qe eshte aty.(Deshmitar i historise eshte edhe punonjesi i money gram, qe u prek shume.Nje nane me te birin diku 10 vjecar, po paguanin dritat.I thote atij:"-Jo, do te paguaj vetem dy muaj.Skam mundesi ma sepse duhet ti blej cdo jave gjilpanen djalit tjeter qe kam ne koma te trauma, qe me asht aksidentu me burrin para nje viti.Duhet te iki per Vlore te akomodohem pas termetit tek shpia e fmijes qe me kane rritur…Duhet te haje fmija tjeter…"Kishte shume muaj pa pagu dritat.NGELA!Ajo kishte emrin si une, Nertila.Nuk pagunte dot nje muaj me teper drita, sepse i mungonin lekt per gjilpanen e rradhes te djalit ne koma.Me theri shpirti..E pyes sesa leke i mungonin per gjilpanen ksaj rradhe, e ia dhashe nga pak para te mia, e disa qe me kishin tepruar nga kontributi qe kishte derguar me kolegun e saj nga Britania per familjet e prekura, Elida Bardhi.Gjilpanen duhet ta bleje cdo jave nga 120 mije leke te vjetra.Jeton tek nje grua e vjeter ne Tirane, qe ti rrije afer djalit ne koma.Keta jane njerezit qe duhet te ndihmoje me pare shteti nga termeti, sesa te shqetesuarit qe kane humbur vilat e pallatet.E kuptoj qe dhimbja e humbjes se njeriut, e me pas shkatrrimi i prones, jane vertete dy trauma te medha.Po pash hatrin e Zotit, ktheni syte ma pare, nga te varfrit dhe semuret ne kete gjendje emergjence,pas atyre qe kane humbur familjaret nen germadha.

Gepostet von Nertila Celestina am Dienstag, 3. Dezember 2019